Serwis pasjonatów języka angielskiego

Promocja lekcji przez Skype - fachowa i szybka nauka

zobacz szczegóły, wypełnij formularz - oddzwonimy

Twoja wyszukiwarka

<b>Outdoor education - zobacz nową pracę w naszym serwisie</b>, autorki Agnieszka Wystalska i Justyna Hadryś

2011.01.05

Autorki o sobie:

Szanowni Państwo,

Jesteśmy studentkami III roku filologii angielskiej. W ramach nowej idei naszej uczelni- Projekt Licencjacki, uczestniczymy w wielu
ciekawych warsztatach metodycznych. Zainspirowane \\\'outdoor education\\\' napisałyśmy artykuł- Edukacyjne rewolucje-opisujący nauczanie na
świeżym powietrzu.


<b>Artykuł</b>

Edukacyjne rewolucje
Nasza przygoda z edukacją na świeżym powietrzu (ang. outdoor education) rozpoczęła się 22 października 2010 roku. W ramach nowej idei naszej uczelni- Projekt Licencjacki, miałyśmy możliwość uczestniczenia w warsztatach edukacji na świeżym powietrzu. Doświadczenie to było bardzo ciekawe i zainspirowało nas do poświęcenia większej uwagi temu zagadnieniu.
Czym jest edukacja na świeżym powietrzu?

Edukacja na świeżym powietrzu jest jedną z nowoczesnych metod nauczania, która opiera się na zdobywaniu wiedzy i umiejętności poprzez naukę w naturalnym środowisku. Trudno podać jednoznaczną definicję, gdyż edukacja na świeżym powietrzu wciąż się rozwija. Być może wraz z biegiem czasu ustabilizuje się zakres pojęciowy tej metody.

Edukacja na świeżym powietrzu jest interesującym doświadczeniem zarówno dla uczniów w różnym wieku i na różnym poziomie zaawansowania, a także dla nauczyciela. Ten zorganizowany proces uczenia się odbywa się w plenerze, dzięki czemu uczniowie wspólnie doświadczają bezpośredniego kontaktu z przyrodą oraz współpracują podczas aktywnych i atrakcyjnych zajęć. Gry zespołowe, leśne podchody czy wspólne zwiedzanie tworzą sytuacje, w których następuje przekazywanie wiedzy i umiejętności między nauczycielem, a każdym uczniem oraz odkrywanie nowych możliwości przez samych uczniów.

Tło historyczne

Na przełomie XIX i XX wieku nastąpił przełom w dziedzinie edukacji. W 1907 roku Robert Baden- Powell tworzy ruch skautowy, którego celem jest wspieranie młodych ludzi i ich rozwoju psychofizycznego, tak aby mogli odegrać konstruktywną rolę w społeczeństwie. Ruch ten zaistniał również w Polsce pod wszystkim znaną nazwą- harcerstwo.
Ważną rolę w procesie kształtowania metody nauczania w terenie odegrał także niemiecki pedagog- Kurt Hahn, który założył szkoły, których głównym założeniem jest wdrażanie wiedzy przy pomocy różnych metod nauczania.

Warto również wspomnieć szkoły leśne (ang. forest schools), których prekursorem wśród państw na całym świecie była Dania. Idea forest schools opiera się na traktowaniu edukacji jako procesu stwarzającego okazję do nabrania pewności siebie poprzez praktyczną naukę w środowisku leśnym.

Wiele szkół na całym świecie czerpie inspiracje z edukacji na świeżym powietrzu, by zapewnić swoim uczniom możliwość zdobywania wiedzy poprzez budowanie kontaktu z rówieśnikami, nauczycielem oraz środowiskiem naturalnym.

Główne cele i założenia

Outdoor education pozwala rozwinąć w uczniach umiejętności takie jak: samodzielność,komunikatywność, współpraca w grupie, aktywność, odporność na stres, asertywność, umiejętność budowania autorytetu, sprawne kierowanie zespołem oraz budowanie poczucia własnej wartości. Poprzez zajęcia na świeżym powietrzu uczniowie uczą się jak radzić sobie w różnych sytuacjach, pogłębiając kontakt z przyrodą, który daje im radość w zwykłych czynnościach i wydarzeniach oraz pozwala im poznać jej piękno.

Zadania w terenie uczą zespołowego planowania i wyznaczenia odpowiedniej strategii. Uczniowie ponoszą pełną odpowiedzialność za podejmowane przez nich decyzje i wykonywane czynności. Ważne jest, aby uświadomić dzieciom, że porażka nie jest niczym złym, a pogłębiać swoją wiedzę i umiejętności efektywniej mogą tylko poprzez własne doświadczenia.

Outdoor education w Polsce

Niewątpliwe edukacja w terenie jest słabo znana w Polsce i nie tak popularna jak w innych krajach, jednakże możemy zaobserwować jej rozwój. Z inicjatywy Pracowni Nauki i Przygody oraz Katedry Animacji Kultury i Pracy Socjalno-Wychowawczej Wydziału Pedagogicznego Uniwersytetu Warszawskiego rozpoczęto przygotowania do organizacji konferencji naukowej pt.: &#8222;Edukacja przygodą&#8221;, która odbędzie się jesienią 2011 roku w Warszawie. Głównymi celami konferencji są debaty na temat &#8222;pedagogiki przyrody&#8221; oraz &#8222;edukacji przez przyrodę&#8221;. Uczestnicy konferencji będą mieli możliwość wymienić się swoimi spostrzeżeniami i doświadczeniami związanym z edukacją na świeżym powietrzu oraz zostaną zapoznani z najnowszymi badaniami prowadzonymi w tym zakresie.

Z uwagą śledzimy także los projektu &#8222;Szkoła pod Żaglami&#8221; &#8211; jednego z największych projektów outdoor i adventure education w Polsce. Głównym założeniem projektu było zachęcenie młodzieży do pomocy potrzebującym. Najbardziej aktywni wolontariusze otrzymali możliwość uczenia się i pracowania na pokładzie żaglowca- Fryderyk Chopin, odwiedzając przy tym wiele ciekawych miejsc. Niestety statek stracił maszty płynąc w pobliżu Wysp Brytyjskich i wymaga kosztownego remontu. Mimo wszystko dzieci i ich rodzice mają nadzieję, że uda się kontynuować rejs.

Czas na praktykę

Naszą przygodę z outdoor education rozpoczęłyśmy od przygotowań do lekcji języka angielskiego, której temat brzmi: Outdoor activity- practising vocabulary, czyli ćwiczenie słownictwa na świeżym powietrzu. Chociaż żadna z nas nie miała wcześniej do czynienia z taką formą prowadzenia zajęć postanowiłyśmy poważnie i dokładnie podejść do zadania.
Lekcja odbyła się w 8 listopada w Szkole Podstawowej w Przystajni. Chociaż pogoda nie dopisała wszystko odbyło się zgodnie z planem. Pierwsze minuty poświęciłyśmy na powitanie uczniów. Aby ich lepiej poznać i rozluźnić atmosferę w klasie, pytałyśmy o samopoczucie, wiek dzieci, ulubiony kolor etc. Gdy uczniowie byli już gotowi do dalszej pracy wyjaśniłyśmy zasady gry i podzieliłyśmy ich na cztery grupy, które odpowiadały następującym kolorom: niebieski, pomarańczowy, różowy oraz żółty. Dzieci wydawały się niezwykle podekscytowane nadchodzącym zadaniem i z ciekawością czekały na dalsze wskazówki. Każda grupa miała za zadanie odnaleźć 6 kopert, które uprzednio rozmieściłyśmy na szkolnym boisku. Niektóre koperty zawierały literki, z których trzeba było utworzyć słowa-klucze, a niektóre były puste. Końcową częścią zadania było ułożenie krótkiej historyjki ze słówek, które każda grupa odnalazła w swoich kopertach. Zaczął padać deszcz, dlatego dalsze prowadzenie zajęć na świeżym powietrzu nie było możliwe Wróciliśmy więc do klasy, aby tam zająć się ułożeniem historyjek. Uczniowie musieli się wykazać niezwykłą kreatywnością, a ułożenie historyjek wymagało od nich maksymalnego skupienia. Podczas tych 20 minut miałyśmy okazję zaobserwować między dziećmi chęć współpracy, jaką wywołał w nich duch rywalizacji. Kontrolowałyśmy pracę uczniów, w razie potrzeby służyłyśmy pomocą. Gdy historyjki były już gotowe przystąpiliśmy do prezentacji. Grupy występowały kolejno po sobie, a my w razie potrzeby poprawiałyśmy błędy. Byłyśmy bardzo zadowolone z pracy uczniów, dlatego nagrodziłyśmy ich słodyczami i plusami.

Szkoda, że miałyśmy do dyspozycji jedynie 45 minut, ponieważ lekcja przebiegała bardzo sprawnie, a współpraca z uczniami okazała się być przyjemna. Zadowolenia po obu stronach było widoczne i musimy przyznać, że pomimo wszelkich obaw udało nam się zrealizować wszystkie punkty naszego planu, który w formie konspektu, zamieszczamy poniżej.

http://www.jezyk(...)tion.pdf

Wnioski i refleksje
Lekcja ta utwierdziła nas w przekonaniu, iż edukacja na świeżym powietrzu stwarza o wiele więcej możliwości rozwoju dzieci - pobudza ich ciekawość, kształtuje umiejętność współpracy, a przy tym jest aktywną formą spędzenia czasu. To wspaniałe rozwiązanie zarówno dla słuchowców, wzrokowców i kinestetyków, ponieważ doskonale odnajdą się na zajęciach, które nie są prowadzone w klasie. Bodźce zewnętrzne, które otaczają nas w przyrodzie mogą idealnie dopełniać prowadzenie lekcji, a różnokolorowe materiały pomocnicze wpływają pozytywnie na odbiór wiedzy.
Nie bez znaczenia jest także rodzaj motywacji, który kierował naszymi uczniami, jest to tzw. motywacja wewnętrzna. Najważniejsza była satysfakcja i radość płynąca z wykonywania zadań i pełne zaangażowanie uczniów, bez jakiejkolwiek nagrody.

W polskich szkołach niestety zdarza się to coraz rzadziej, ponieważ jesteśmy przyzwyczajeni do otrzymywanie ocen za każde zadanie. W nauce języka obcego jednak najważniejsza powinna być chęć do nauki i zadania, które są przygotowywane dla uczniów powinny być motywujące, aby uczniowie byli na nich skoncentrowani i czerpali z nich jak najwięcej.

Teraz, znając już z doświadczenia znaczenie edukacji w terenie, swoją pracę pedagogiczną zamierzamy opierać na takich formach zajęć. Dla nauczycieli również jest to nowe wyzwanie, lecz patrząc na zadowolenie uczniów, uważamy że warto podjąć to ryzyko. Naszą lekcję będziemy wspominać bardzo ciepło, a przede wszystkim uśmiechy na twarzy wszystkich uczniów.

Rozwój edukacji w terenie w Polsce następuje powoli, aczkolwiek nie jest zupełnie obcy. Stwarza to nadzieję, że z wraz z biegiem lat nastąpi rozkwit tej dziedziny również w naszym kraju.

Bibliografia
Wstęp napisany w oparciu o źródła internetowe:
http://en.wi(...)ducation
http://www.forestschools.com/
http://en.wi(...)_schools
http://www.szkolapodzaglami.org.pl/
http://www.nauka(...)ge_id=10

Wersja angielska artykułu wraz z konspektem
http://jezyk(...)wsid=737

<b>Materiał dodany zostanie do podstrony \\\'Dla nauczyciela\\\' www.jezykangielski.org/nauczyciel.html</b>

admin
2011-04-01

U nas można wejść i jest wszystko opisane dla mnie to jest mało.Dodaj komentarz:


Stolica Polski to:
Pokaż archiwum newsów

Ostatnie posty na forum

Szybka nawigacja po naszym serwisie:

Forum językowe - Forum serwisu 'English for you'

Promuj nas - Wejdź i zobacz jak można pomóc w promocji serwisu 'English for you'

Gramatyka języka angielskiego - Szczegółowo rozpisane czasy oraz inne zagadnienia związane z gramatyką

Pisanie po angielsku - Wyczerpująca instrukcja jak poprawnie pisać po angielsku

Angielski w pracy i biznesie - Wzór CV i listu motywacyjnego, przykładowe listy formalne, oferty pracy za granicą

Fonetyka - Symbole fonetyczne wraz z przykładami, podział głosek, ćwiczenia

Lekcje video - Ucz się angielskiego za pomocą podzielonych na poziomy zaawansowania i tematyką lekcji video

Telewizja z kanałami anglojęzycznymi - Ucz się angielskiego oglądając anglojęzyczne kanały podzielone na kategorie tematyczne

Egzamin gimnazjalny z angielskiego - Wszystko o egzaminie gimnazjalnym

Matura z angielskiego - Wszystko o nowej maturze

Kurs angielskiego od podstaw - Co kilka dni nowa lekcja dla początkujących, całość przy wsparciu lekcji video

Testy - Rozbudowany dział testów podzielonych na kategorie

Działy tematyczne - artykuły z prasy anglojęzycznej, starannie wyselekcjonowane, do wykorzystania w referatach lub jako źródło ciekawych informacji

Egzaminy - Dokładne opisy niemal wszystkich egzaminów językowych od polskich takich jak matura, egzamin gimnazjalny do certyfikatów \'Cambridge\', statystyki zdawalności, opłaty oraz aktualne informatory.

Download - Programy, słowniki, oraz gry edukacyjne skutecznie wspomagające w nauce wraz z opisami i co najważniejsze ZA DARMO

Dla dzieci - Tu z kolei znajdziecie nauką od podstaw, całość podzielona na kategorie w kolorowej oprawie oraz z wymową bez koniecznosci znajomości zapisu fonetycznego

Gry i zabawy online - Pograj w gry edukacyjne bezpośrednio na stronie

Prace uczniów - Czym byłaby teoria bez praktyki, oryginalne prace uczniów podzielone na kategorie, kolorowe projekty tematyczne uczniów + Własne strony uczniów

Kolorowe projekty - Kolorowe projekty uczniów (słownictwo tematyczne)

Dla nauczyciela - Metodyka nauczania, ciekawe zabawy oraz ćwiczenia do wykorzystania na lekcji języka angielskiego wraz z konspektami i wykorzystanymi materiałami

Zapytaj nauczyciela - Na stronie cały czas dyżurują nauczyciele, którzy chętnie bezpłatnie pomogą, odpowiedź otrzymasz bezpośrednio na mail

Newsy ze świata - Bądź na bieżąco, aktualne wiadomości z podziałem na kategorie + Radio BBC

Tematyczne blogi naszych dziennikarzy i redaktorów:

Angielski dla dzieci - Piosenki, gry i zabawy, gramatyka dla dzieci

Emigracja krok po kroku... - Poradnik dla wyjeżdzających na Wyspy

Jottings of interstellar roamer - czyli notes niecodzienny - wspólnie przekroczmy bariery w odbiorze piękna, które nas otacza

Kraje anglosaskie - Historia, literatura, kultura USA i Wielkiej Brytanii

Popkultura USA i Wielkiej Brytanii - Moda, filmy, muzyka, sposób spędzania wolnego czasu za Ocenanem i na Wyspach + radio na stronie

Co warto zobaczyć w USA i Wielkiej Brytanii - Ciekawe miejsca i ludzie okiem podróżnika

Jamajka - wyspa słońce, była kolonia, kraj anglojęzyczny - Ciekawe miejsca, ludzie, kultura okiem pasjonatki

Kanada - kraj klonowego liścia - Ciekawe miejsca, ludzie, kultura okiem pasjonatki

Legal English - Podstawy prawniczego języka angielskiego

British Football - Strona poświęcona tematyce piłki nożnej na Wyspach

Wydawnictwo 'The Teacher' - Dzięki współpracy z wydawnictwem 'The Teacher' dostępne są w naszym serwisie artykuły z zakresu m.in metodyki lub kultury Anglii i innych krajów anglojęzycznych

Język niemiecki dla uczniów i nauczycieli - Język niemiecki, artykuły, materiały, egzaminy

Rak jelita grubego - Serwis partnerski z informacjami o raku jelita grubego

Wszystkie materiały znajdujące się w serwisie 'English for you' chronione są prawami autorskimi. Serwis ma charakter społecznościowy i jest tworzony przez kilkudziesięciu redaktorów. W przypadku zauważenia naruszenia praw autorskich, proszę zgłaszać materiał do moderacji: biuro@jezykangielski.org Życzymy owocnej nauki.

Nasze Artykuły

rogLewo
rogPrawo

Subskrypcja

Nowości, artykuły, materiały, testy, oferta pomocy wprost na Twój email


Księga gości


Powiadamiacz

Jeżeli chcesz, żeby Twój znajomy również odwiedził nasz serwis wpisz Jego email


All Rights Reserved